Informacje o książce

Okładka

Marcin Dziubek

Niezłomni z oddziału „Sosienki”

Armia Krajowa wokół KL Auschwitz

Nowe spojrzenie

PRAWDA POTRZEBNA OD ZARAZ!

 Książka Niezłomni z oddziału „Sosienki”. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz. Nowe spojrzenie pierwsza monografia jednego z najbardziej niezwykłych oddziałów Armii Krajowej – jest efektem wieloletnich badań, poszukiwań świadków, wertowania archiwów w Polsce i za granicą. Z tej mozolnej pracy zrodziła się niezwykła opowieść o ludziach i wydarzeniach, które w zupełnie nowym świetle pokazują historię działań Armii Krajowej, a szczególnie oddziałów „Sosienki” i „Garbnik” pod drutami kompleksu obozowego Auschwitz. Można powiedzieć, że dopiero w książce Marcina Dziubka zapomniana przez dziesięciolecia prawda ujrzała światło dzienne. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy ziemi oświęcimskiej wykazali się w czasach próby niezwykłą odwagą oraz poświęceniem dla drugiego człowieka bez względu na jego narodowość czy pozycję społeczną. Wartości, w które wierzyli, przekazywali następnym pokoleniom, dlatego też książka ta nie jest zawieszona w próżni.

Autor zaczyna swoją opowieść od zakreślenia tła dla dramatycznej akcji. Opowiada o niezwykłym mieście Oświęcim, w którym w zgodzie i wzajemnym szacunku żyli Polacy i Żydzi. Niemiecki najazd zmienił wszystko. Okupant stworzył prawdziwe piekło na ziemi wcielonej siłą do III Rzeszy. Polacy i Żydzi zostali wyrzuceni ze swoich domów i gospodarstw. Auschwitz miało się stać wzorcowym niemieckim miastem. W takich to okolicznościach rodzi się polski zbrojny ruch oporu i spontaniczna pomoc zwykłych ludzi dla więźniów i swoich sąsiadów. Marcin Dziubek z detalami przybliża sposób działania konspiracyjnych struktur i partyzantki. Czytelnik może się sam przekonać o kompetencji i zaangażowaniu polskich dowódców i zwykłych żołnierzy, które to prawdy tak często były podważane. Akcje partyzanckie, które wielokrotnie miały sensacyjny przebieg, oraz pomysłowość i szaleńcza odwaga sprawiły, że oddział „Sosienki” odnosił niezwykłe sukcesy w walce o wolność więźniów obozu, bowiem wszystkie ucieczki z KL Auschwitz organizowane przez majora Jana Wawrzyczka były udane.

Autor w swojej relacji sięga także do lat powojennych oraz czasów współczesnych, ponieważ rok 1945 nie przyniósł wolności i zaszczytów prawdziwym bohaterom Armii Krajowej. To najsmutniejsze i pełne goryczy historie o drugim zniewoleniu naszej Ojczyzny i pełnej bezsilnych gestów walce o prawdę, która – jak zauważył legendarny dowódca „Sosienek” – zachowała się najpełniej w dokumentach katowickiego gestapo.

O Autorze

Marcin Dziubek (ur. 1978) jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w Oświęcimiu, ale przede wszystkim jest pasjonatem historii. Napisał kilkanaście publikacji z zakresu historii regionalnej, w tym Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim” 1937–1939.

Jako prezes Towarzystwa Miłośników Bielan był inicjatorem budowy jedynego pomnika poświęconego pamięci żołnierzy AK „Sosienki” w Bielanach. Nie zadowalają go tylko działania opisowe i badawcze. Wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Rekonstrukcji Historycznej Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”. To jego sposób na „fizyczne” przeżywanie historii. Jako rekonstruktor brał również udział w produkcjach filmowych Stowarzyszenia Auschwitz Memento (Niezłomni. Pod drutami Auschwitz, Pilecki, Lustro).

Ponieważ na co dzień pracuje z młodzieżą, potrafi pociągnąć za sobą młodych ludzi i zaszczepić im zamiłowanie do historii.

Z tej jego pasji zrodziła się także książka NIEZŁOMNI z oddziału „Sosienki”. Marcin Dziubek opowiada historię, która dotknęła bezpośrednio jego sąsiadów i rodzinę. Mieszka w domu naprzeciwko historycznego „Orlego Gniazda” (tajna kwatera partyzantów) i w pobliżu miejsca, gdzie w czasie drugiej wojny światowej rozegrały się dramatyczne wy-darzenia. Przez wiele lat nosił w sobie imperatyw opowiedzenia prawdy o bohaterach zepchniętych w niebyt przez komunistycznych manipulatorów historii, tym bardziej że ci zapomniani bohaterowie działali na terenie, który jest jego małą Ojczyzną.