O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi, totalitarnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadamy historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi. Nasz trud został doceniony nagrodą Wydarzenie Historyczne Roku 2014 za akcję PROJEKT: PILECKI w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski, a także nominacją do prestiżowej nagrody Strażnik Pamięci 2015.

Z powodzeniem realizujemy społeczno-historyczne projekty, w ramach których powstały także liczne produkcje filmowe prezentowane na pokazach publicznych i kanałach telewizji publicznej oraz platformach komercyjnych. Są to m.in. takie tytuły jak PAMIĘĆ. TAJEMNICE LASÓW PIAŚNICY (odkrywa tajemnice mało znanych w Polsce zbrodni niemieckich na Pomorzu i losy jej bohaterów), DUMA I ZDRADA (przybliża w obiektywny i wnikliwy sposób kwestie patriotycznego bohaterstwa zestawionego ze zdradą Goralenvolku na Podhalu w czasie w drugiej wojny światowej), UCIECZKA Z PIEKŁA. ŚLADAMI WITOLDA PILECKIEGO (twórcy filmu towarzyszą członkom zespołu rockowego FORTECA, którzy idąc śladami ucieczki Rotmistrza tworzą swoja nową piosenkę OCHOTNIK).

W ramach tych projektów budowane są także strony internetowe zawierające liczne informacje i nagrane relacje świadków historii dostępne dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy historycznej i jej rozpowszechnianiem, organizujemy także pokazy i spotkania autorskie połączone z opowieścią o największych polskich bohaterach. Z naszych doświadczeń i spotkań z widownią wynika, że tworzone przez nas projekty i filmy trafiają także do młodego widza, gdyż staramy się posługiwać nowoczesną formą przekazu (fabularyzowane sceny filmowe) i nowoczesną (w tym także rockowa) muzyką. W nasze projekty angażują się całe pokolenia: od dziadków po kilkunastoletnich wnuków.

Najbardziej znanym naszym przedsięwzięciem jest akcja PROJEKT: PILECKI. W jej ramach zrealizowaliśmy film dokumentalny UCIECZKA Z PIEKŁA. ŚLADAMI WITOLDA PILECKIEGO, wydaliśmy płytę ROTMISTRZ zespołu rockowego Forteca, książkę PILECKI. ŚLADAMI MOJEGO TATY (autorzy: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl, Wydawnictwo Znak Horyzont, książka wydana w wysokim nakładzie dostępna jest w największych księgarniach) oraz zrealizowaliśmy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny PILECKI (reżyseria Mirosław Krzyszkowski, produkcja Bogdan Wasztyl), którego premiera odbyła się 25 września br. w kinie „Wisła” w Warszawie, a na specjalny pokaz dla kombatantów w Muzeum Powstania Warszawskiego przybył Prezydent RP Andrzej Duda. Nasz film zobaczyło ponad 160 000, otrzymał Grand Prix Festiwalu Polonijnego w Częstochowie (2015), oraz I Nagrodę w kategorii dokument fabularyzowany na Międzynarodowym Festiwalu Multimedialnym w Niepokalanowie (2016).

Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest popularyzacja historii. Współpracujemy ze szkołami, ośrodkami szkolenia nauczycieli, wyższymi uczelniami i szeregiem innych instytucji. Wielką wagę przykładamy do współpracy z mediami. W ciągu 3 lat o akcji PROJEKT: PILECKI ukazało się ponad 2 tysiące materiałów dziennikarskich (w tym w największych polskich mediach) a materiał filmowy z premiery filmu trafił do głównego wydania Wiadomości TVP. Nasza aktywność w Internecie sprawia, że strony internetowe Stowarzyszenia są chętnie odwiedzane, a profile facebookowe prowadzone przez nas (Armia Krajowa i Projekt: Pilecki) trafiają do 80 tysięcy internautów.

Od wielu lat staramy się dokumentować działalność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań skazani zostali na zapomnienie. Oddział Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjra Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Partyzanci z „Sosienek” nieśli pomoc więźniom obozu, alarmowali świat o tym, co się w obozie dzieje i zorganizowali ok. 1/3 ucieczek z obozu (wszystkie z nich były udane). Choć to jedna z najpiękniejszych kart II wojny światowej, do dziś nie opracowano monografii tego niezwykłego oddziału, nie ma o nim nawet wzmianki w Encyklopedii.